10 شرط موفقیت درمان وسواس

در طول سال ها تجربه درمان وسواس، نکات بسیار مهمی را متوجه شده ام که فکر می کنم ممکن است برای هرکسی که می خواهد بر این اختلال غلبه کند مفید باشد. به همین دلیل سعی کردم لیستی از نکاتی که می تواند به شما کمک کند بهتر و سریعتر بر وسواس خود غلبه کنید را آماده کنم.

علی رغم اینکه برخی از نکات واضح و بدیهی به نظر می رسند، بسیار جای تعجب دارد که حتی برخی از مراجعان باهوش و اهل مطالعه هم در مورد این نکات چیزی نمی دانستند.

ممکن است از برخی موارد این لیست خوشتان نیاید چون چیزی نیست که دوست داشته باشید بشنوید. با این وجود اگر می خواهید تغییر کنید، باید آن ها را بپذیرید.

وسواس، مزمن است.

این یعنی وسواس مانند دیابت و آسم است. می توانید آن را کنترل کنید و علایم آن را کم کنید اما در حال حاضر، درمانی برای آن وجود ندارد. پس هدف گذاری شما باید تلاش برای کنترل آن باشد.

تحقیقات نشان می دهد که احتمالا وسواس ریشه ی ژنتیکی دارد و اکنون ما قادر به درمان کامل آن نیستیم. راهکار هایی که برای درمان آن می آموزید واقعا می توانند وسواس را کنترل کنید.

دو جزء اصلی وسواس، تردید و احساس گناه است

دو مورد از مشخصه های وسواس داشتن تردید و احساس گناه است. تا این واقعیت را نفهمید، وسواس را نخواهید فهمید.

در دهه ی ۱۹۴۰، وسواس با عنوان “اختلال تردید” شناخته می شد. فرد وسواسی ممکن است به  ابتدایی ترین واقعیت ها درمورد خودش، دیگران یا دنیایی که در آن زندگی می کند، شک کند.

من بیمارانی را دیده ام که به جنسیت ، سلامت عقل ، احتمال اینکه قاتل شوند و چیزهای دیگر شک کرده اند. حتی بیمارانی داشته ام که درمورد زنده بودن یا نبودن خودشان تردید داشتند.

این شک و تردید می تواند حتی بر باهوش ترین افراد هم غالب شود. شکی نیست که نمی توان آن را خاموش کرد. همان چیزی که بیمار را مجبور می کند همه چیز را بارها چک کنند یا دائما از خودش و دیگران سوال بپرسد.

گناه نیز بخش زجرآور دیگر این بیماری است. شما می توانید به راحتی درمورد هر چیزی به یک بیمار وسواسی، احساس گناه بدهید. آن ها خود را برای چیز هایی مقصر می دانند که هیچ کس هرگز فکرش را هم نمی کند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
وسواس فکری دقیقا چیست؟ تفاوت نشانه ها با وسواس عملی و روش های درمان

شما می توانید درمقابل انجام اعمال وسواسی مقاومت کنید اما نمی توانید جلوی یک فکر وسواسی را بگیرید.

افکار وسواسی به خاطر واکنش های بیوشیمیایی در مغز فرد ساخته می شوند و برای بیماران وسواسی کاملا واقعی به نظر می رسند.

یکی از بیمارانم به این افکار لقب افکار مصنوعی من داده بود . نسبت آن ها با افکار واقعی مثل نسبت بلیط های تقلبی به بلیط واقعی و یا میوه های پلاستیکی و میوه های واقعی است.

عملکرد بیوشیمیایی در مغز را با کمک اراده نمی توان متوقف کرد. مطالعاتی که روی سرکوب افکار انجام شده نشان می دهد هرچه بیشتر بخواهید به موضوعی فکر نکنید، به شکل متناقضی، بیشتر به آن موضوع فکر خواهید کرد.

راهکار واقعی ای که من دوست دارم به بیمارانم بگویم این است :« اگر می خواهید کمتر به آن فکر کنید، بیشتر به آن فکر کنید.» شما نه می توانید از این افکار وسواسی فرار کنید و نه می توانید مانع احساس اضطراب و ترس ناشی از آن ها شوید. ترس نیز در ذهن زاده می شود و برای غلبه بر آن بسیار اهمیت دارد که بپذیرید هیچ راه فراری نیست و باید با آن مواجه شوید.

درمان شناختی-رفتاری بهترین روش درمان وسواس است.

درمان شناختی-رفتاری(CBT)  بهترین روش درمان وسواس است.

یکی از بهترین روش هایی که تاثیر آن در درمان وسواس تایید شده، روش مواجهه و جلوگیری از پاسخ است.

پیشنهاد می کنم مقاله وسواس چیست؟ انواع وسواس های فکری و عملی را هم بخوانید.

مواجهه و جلوگیری از پاسخ؛ شامل رویارویی تدریجی با افکار و موقعیت های ترسناک (مثلا آلودگی)، و مقاومت در برابر انجام وسواس های عملی خود است. هدف این است که در مقابل هر چیز اضطراب آوری مقاومت کنید تا سطح تحمل تان برای آن فکر یا موقعیت اضطراب آور بالا برود و یاد بگیرید که اگر هیچ اقدام محافظتی ای انجام ندهید، هیچ اتفاقی نمی افتد.

دارو درمانی علی رغم مفید بودن، به تنهایی کافی نیست.

معمولا اکثر افراد برای مشکلات خود، به دنبال راه حل های ساده، سریع و آسان می گردند. با اینکه همه ی بیماران مبتلا به وسواس دوست دارند یک راهکار جادویی پیدا کنند تا علائم شان را به سرعت از بین ببرد، اما متاسفانه چنین روشی وجود ندارد.

درمان وسواس
درمان وسواس

دارو درمانی اگرچه می تواند مفید و کمک کننده باشد، اما به تنهایی کافی نیست. به طور کلی می توان گفت دارو ۶۰ الی ۷۰ درصد نشانه های وسواس شما را کاهش می دهد که خیلی خوب است، اما کافی نیست. افراد معدودی هستند که فقط با مصرف دارو کاملا خوب می شوند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
وسواس : انواع ، علل و درمان از زبان دکتر بهشتیان

مراجعان معمولا از من می پرسند که بهترین دارو برای وسواس چیست؟ پاسخ من دارویی است که بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد.

من همیشه درمورد دارو ها می گویم :« هر دارویی برای فردی مفید است، اما هیچ دارویی برای همه مفید نیست.» دارویی که برای شخص دیگری مفید بوده، ممکن است برای شما مفید نباشد

ایراد دیگر دارو درمانی این است که معمولا پس از قطع مصرف، علایم وسواس مجددا عود می کنند. دلیلش هم این است که دارو بیشتر کنترل کننده علایم است تا درمان کننده آن

یک نکته ی منفی دیگر در مورد دارو، احساس بدی است که مصرف دارو در فرد ایجاد می کند. استفاده از دارو به معنای ضعیف تر بودن شما از دیگران نیست، بلکه به این معناست که بدن شما برای غلبه بر وسواس به این مواد نیاز دارد. شما همیشه نمی توانید با دست خالی جلوی شرایط خاص مغزتان بایستید.

شما نمی توانید، و نباید، برای مدیریت اضطراب و درمان وسواس خود، به دیگران متکی باشید

اگر برای اطمینان گرفتن، جواب دادن به سوال ها، دست زدن به اشیاء یا انجام وسواس های خود به دیگران نیاز داشته باشید، در زمان تنهایی چه می کنید؟ احتمال زیاد ناتوان و درمانده می شوید.

اگر هم تکالیف درمانی خود را فقط وقتی دیگران به شما یادآوری می کنند و یا غر میزنند، انجام دهید نیز همان اتفاق خواهد افتاد. هیچ کس بیشتر از خودتان نمی تواند به شما کمک کند.

اگر انگیزه ی شما آنقدر کم است که نمی توانید به تنهایی تلاش کنید (با فرض اینکه به افسردگی مبتلا نباشید)، نمی توانید بر وسواس خود غلبه کنید. پس قبل از شروع درمان وسواس خود دلایلی که به شما انگیزه لازم را می دهد پیدا کنید.

هدف هر درمان خوبی این است که شما را درمانگر خودتان کند.

یک روانشناس خوب و یک روش درمانی خوب، کسی یا روشی است که ابزارهای لازم برای مدیریت استرس تان را به شما بدهد. به مرور که جلسات درمانی شما پیش می رود، هدایت درمان باید کم کم از درمانگر به شما منتقل شود.

در جلسات اولیه درمانگر تکالیفی را برای شما تعیین می کند اما به تدریج باید خودتان بتوانید موقعیت های سخت را شناسایی و تکالیف چالش برانگیزی برای خودتان تعیین کنید.

به حس و شهود خود برای تصمیم گیری درمورد نحوه ی مقابله با وسواس اعتماد نکنید.

یک نکته قطعی درباره احساس شما درباره شیوه مقابله با وسواس وجود دارد: همیشه شما را به مسیر اشتباه می کشاند.

تمایل به فرار و اجتناب از موقعیتی که باعث ترس شما می شود کاملا طبیعی و غریزی است (مثلا طبیعی است که از یک سگ خطرناک فرار کنید). اما قضیه ترس های وسواسی فرق می کند. چون ترس های وسواسی ناشی از افکار تکرار شونده درون مغز شما هستند، نمی توانید و نباید از آن ها فرار کنید.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
وسواس چیست؟ انواع وسواس های فکری و عملی

و یکی از دلایل مهم شکست در درمان وسواس همین مساله است. افراد مبتلا به وسواس هرگز آنقدر در مقابل ترسشان مقاومت نمی کنند که بتوانند ببینید حقیقت ندارد.

درمان وسواس زمان بر است.

چقدر طول می کشد؟ به اندازه ای که فرد نیاز داشته باشد. بنا به تجربه، می توانم بگویم که فرد مبتلا به وسواس نه چندان پیچیده، به حدود ۶ الی ۱۲ ماه زمان برای بهبودی کامل نیاز دارد.

درمان وسواس
درمان وسواس

اگر نشانه ها شدید تر و سرعت پیشرفت فرد کمتر باشد، ممکن است بیشتر هم طول بکشد. همچنین برخی از افراد نیاز دارند پس از اتمام دوره ی درمان وسواس خود، روی جنبه های دیگر زندگی خود کار کنند.

مثلا ممکن است زمان زیادی از آخرین باری که مهمانی رفته یا شغل ثابتی داشته اند یا کارهای خانه را انجام داده اند گذشته باشد. تمرین برای انجام این فعالیت ها ممکن است طول دوره درمان را بیشتر کند.

نکته مهم این است که باید درمان خود را کامل کنید. چیزی به نام درمان ناقص وجود ندارد. افرادی که فکر می کنند تنها با درمان نشانه هایی که مقابله با آن ها راحت تر است می توانند مشکل خود را حل کنند، به زودی به خانه ی اول بر می گردند.

برای توضیح دادن این موضوع به بیمارانم، درمان وسواس را به درمان عفونت تشبیه می کنم. از آن ها می پرسم :« آیا از جراح می خواهی همه عفونت را از بدن خارج کند و یا اینکه بخشی از آن را باقی بگذارد؟»

باید مراقب بازگشت علایم وسواس خود باشید.

یکی از جمله های مورد علاقه ی من این جمله است: خوب شدن نیمی از مسیر و خوب ماندن نیم دیگر آن است.

دوباره حرف اولم را تکرار می کنم وسواس مزمن است و پس از درمان باید برای حفظ تغییرات ایجاد شده به موارد خاصی توجه کنید.

یکی از این نکات این است که همیشه با ترس ها و وسواس های خود مقابله کنید و اجازه رشد به آنها ندهید.

علت دیگر بازگشت وسواس این است که گاهی فرد احساس می کند خوب شده و بدون اطلاع دادن به درمانگر یا نزدیکان، مصرف داروهایش را متوقف می کند. متاسفانه، مغز شما زمانی که دارو مصرف می کنید خودش را ترمیم و تعمیر نمی کند و زمانی که مصرف دارو را قطع می کنید، مواد شیمیایی درون مغزتان به همان وضعیت ناکارآمد سابق برمی گردد.

نکته آخر هم اینکه، داشتن سبک زندگی متعادل به تداوم بهبودی شما کمک زیادی می کند پس باید تلاش کنید رژیم غذایی مناسب، خواب کافی، ورزش، روابط اجتماعی و کارهای مفید دیگر، را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا درمان وسواس و بهبودی شما تداوم پیدا کند.

دکتر محمد بهشتیان روانشناس ، روان درمانگر ، پژوهشگر ، مدرس و هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی است. وی عضو انجمن روان تحلیلی و انجمن هیپنوتراپی آمریکاست. برای مطالعه رزومه کامل ایشان به بخش درباره ما مراجعه کنید.

7 دیدگاه ها

 1. با سلام
  Cbt روش آگاهی دادن شخص وسواس با ریشه و عوامل ایجاد کننده وسواس میباشد یعنی شناخت افراد به اشتباه برداشتی که از علل وقایع دارند و تجزیه تحلیل آن بین دکتر و مریض.
  به نظر بنده تا وسواس ریشه یابی نشه با هر روش دیگری خوبش کنی دوباره عود میکنه بنده وسواس فکر خرافی ، جادویی ، تمیزی و سایر وسواسیها را دارم دکتر از روش مواجه و عدم پاسخ استفاده کرد هرچه تعداد جلسات بیشتر میشد بیشتر پی به پوچ بودن این روش می بردم در نهایت بعد از ۵ جلسله درمان رهایش کردم حالا دنبال دکتری هستم که روی ریشه وسواس من کار کنه

  • درود بر شما
   حرف شما کاملا درسته . هدف درمان cbt کاهش علایم و نشانه های وسواس هست و ریشه مشکل را حل نمی کنه . اگه علت وسواس شما عوامل فیزیولوژیک نباشه با درمان روانپویشی می تونید به صورت ریشه ای اون را درمان کنید.

 2. با سلام من دچار وسواس فکری شدم از زمانی که یه عکس دیدم که روی صورت یه آقای یه عالمه چشم با هم بود،روی دماغش چهار تا روی لپشاش هر کدوم سه تا روی پیشونیش چهار تا،از اون موقع حال روحیم بهم ریخته،ذهنم آشفته شده و حال روانی گرفتم،از ذهنم نمیره و کسی درکم نمیکنه،میترسم به خودم آسیب بزنم یا خودکشی کنم،
  اینجا التماس میکنم کمکم کنین

 3. سلام، من امسال کنکور دارم۔ دانش آموز رشته ی تجربی در بهترین مدرسه سمپاد در استانمون درس می خونم۔ تعریف از خود نباشه من دارای IQ بالای ۱۳۰هستم و در نوع خودم نابغه محسوب میشم‌۔ این موضوع به شدت حسادت هم کلاسی هام رو برانگیخته۔ من بیشتر از سه سال هست از وسواس فکری شدید رنج می برم که خیلی عذاب آور هست۔ یکی از همکلاسی هام خیلی خیلی به من حسادت می کرد چون اون مثلا با این که خیلی زیاد درس میخوند و سر جلسه هم خیلی از معلما راهنمایی می خواست ولی من به خاطر وسواس فکریم خیلی کمتر از اون درس میخوندم و هیچ وقت توی زندگیم سر جلسه از معلما راهنمایی نمی خواستم و نمره ی بهتری ازش میگرفتم۔ اونم زورش می اومد و حسادت و نفرتش رو صریحا ابراز میکرد۔ اون خیلی کارای بدی در حقم می کرد۔ و امسال کلاسشو عوض کرد ولی بعد اومد با کلی التماس به خاطر رفتار های پارسالش ازم عذر خواهی کرد۔ اما من یه وسواس فکری عجیب دیگری پیدا کردم۔ اون با این که ازم عذر خواهی کرده ولی بازم به من حسادت می کنه و قطعا نمی خواد موفقیت منو ببینه۔ من نمیدونم چطور با این وسواس فکری خوب درسامو بخونم۔ از طرفی وقتی به بدی هاش فکر میکنم و میدونم اگه رتبه ی کنکورش بهتر از من بشه خیلی مغرور میشه و اصلا نمی خواد موفقیت منو ببینه ولی از اون طرف وسواس فکری من به خاطر اونه خیلی مضطرب میشم۔ چون روز بعد از عذر خواهیش منم رفتم ازش عذر خواهی کردم و گفتم منو ببخشه اگه پشت سرش حرفی زدم۔ ولی یه وسواس فکری به جونم افتاد که می گفتم شاید اون فکر کنه حتما خیلی چیزای بدی پشت سرش گفتم که اومدم عذر خواهی می کنم یا کارایی کردم که به ضررش باشه۔ و این فکرا منو آزار میدن۔ اون خیلی خیلی بدی های زیادی به من کرده و من نمی خوام به خاطر اون کنکورمو بد بدم۔ چی کار کنم که دیگه احساس عذاب وجدان های مبهم و بی دلیل نسبت به اون نگیرم۔ واقعا ازش متنفرم ولی وسواسم باعث ایجاد احساس عذاب وجدان نسبت به اون میشه‌ که بازدهی درس خوندنمو کم می کنه ولی من باید باید رتبه ی کنکورم بهتر از اون بشه۔ نه تنها اون بلکه همه ی بچه های مدرسه۔ چون اگه من بدون وسواس فکری درس بخونم اونا نمی تونن با من رقابت کنن۔ لطفا راهنمایی کنید۔

 4. سلام مدتیه فک میکنم عقلمو از دست میدم یا میترسم به خودم صدمه بزنم اینم وسواسه میشع راهنمایی کنین

 5. سلام وقت بخیر .من طی درمان وسواسم هستم و درمانگرم علت وسواس من رو ترس و محافظت از خودم میدونه و طی مشاوره های که داشتم گفتند تنها روشی روی من موثر هست مواجه و پیشگیری از پاسخ هست اما کن نمیتوتم مقابله کنم ایا لازم دارو بخورم؟؟ درمانگرم هنوز دارو رو پیشنهاد نکردند و ازم خواستن عمل کنم و اضطراب رو تحمل کنم…البته من در نوجوانی وسواس عملی شدید داشتم که خوب شد ولی الان وسواس فکری گرفتم..مثل تعمیم افراطی ؛ شک؛ ترس؛ اضطراب…

پاسخ دهید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

*

code