روش آموزش زبان انگلیسی در هر آموزشگاهی متفاوت است. یک استاد در کلاسی با ۲۵-۵۰ زبان آموز، تنها یک سخنران به نظر می آید که نکات مختلفی را بیان کرده و مثال می زند. در واقع، این یک روش سنتی تدریس است. مانند هر موضوع دیگری، آموزش زبان نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است. از روش های سنتی به سمت نقش آفرینی، بازی های تعاملی، تصاویر کوتاه و غیره رفته است. امروزه آموزشگاه زبان انگلیسی، آموزش راه ها و پارادایم های مختلفی دارد. در اینجا برخی از موثرترین و محبوب ترین روش های یادگیری زبان انگلیسی را بررسی می کنیم.

۱۰ روش موثر در آموزش زبان انگلیسی

در تاریخچه آموزش زبان انگلیسی، رویکردها و تکنیک های تدریس بسیاری وجود دارد که برخی از آنها شناخته شده و موفق تر از دیگران هستند. روش های آموزش زبان متکی و متاثر از فرضیه های مختلف یادگیری زبان هستند. پیشینه تاریخی آموزش زبان به طرق مختلف پیشرفت کرده است.

روش های زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد که آموزش گرامر، روش صوتی، زبان ارتباطی و یادگیری مبتنی بر وظیفه و رویکرد واژگانی را شامل خواهد شد.

روش ترجمه گرامر

استراتژی آموزش زبان در گرایش گرامر به میزان زیادی تفسیر بستگی دارد. این تکنیک روش مرسوم یا سبک قدیمی یادگیری زبان است. هدف اساسی پشت این استراتژی آن است که زبان آموزان با تمام قواعد گرامری آشنا شوند تا جملات مختلف را به راحتی ترجمه کنند.

برخی از اساتید، این روش آموزش زبان انگلیسی را ناتوان می نامند. زیرا این تکنیک، فرم گفتاری زبان را شامل نشده و مهارت های ارتباطی را در نظر نمی گیرد. ضمن آنکه زبان آموزان نمی توانند مستقیما به زبان مقصد مسلط شوند.

همین عامل باعث می شود تا بین افکار و بیان، ارتباط مستقیمی نباشد. در واقع، این تکنیک ها فقط قادر هستند تا مهارت های نوشتاری را قوی تر کنند.

روش مستقیم

روش صوتی به روش مستقیم نیز شناخته می شود که شامل تفکر و صحبت به زبان انگلیسی است. در اینجا ارتباط بین استاد و زبان آموز، کاملا به زبان انگلیسی است و زبان آموز اجازه استفاده از زبان مادری خود را ندارد. به این ترتیب زبان آموز می تواند در لهجه، تسلط کاملی پیدا کند که در این شرایط، تعداد خطاهای دستوری نیز کمتر خواهد بود.

این روش به طور گسترده در آموزشگاه زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا به زبان آموزان کمک می کند تا آموزش زبان انگلیسی را به گونه ای دریافت کنند که یک انگلیسی زبان مادری مانند آن صحبت می کند و نه به روش کتاب درسی. اصول و رویه های زیر که این روش را هدایت می کنند عبارتند از:

  • معلمان و دانش آموزان هر دو از زبان مقصد در کلاس استفاده می کنند.
  • دانش ‌آموزان معمولاً جلسات روزانه ‌ای در مورد واژگان و جملات دارند.
  • دستور زبان به صورت استقرایی آموزش داده می شود.

روش Audio Lingual Method (ALM)

روش صوتی- زبانی نیز به عنوان روش کاربردی در یادگیری زبان انگلیسی شناخته می شود. در طول جنگ جهانی اول، نیروهای مسلح آمریکا شروع استفاده از دوره های شفاهی موسوم به برنامه آموزشی ویژه نظامی (ASTP) کردند.

آموزشگاه های زبان انگلیسی، بعداً آن را به عنوان یک روش صوتی-زبانی نامیدند. نکات برجسته این روش عبارتند از:

  • آموزش زبان انگلیسی با ارتباط شروع می شود. نکات قبل از ارائه در ساختار ترکیبی، آموزش داده می شود.
  • زبان انگلیسی هدف زبان اصلی مطالعه و تدریس است.
  • استاد الگوی زبان آموز است. تعامل زبان آموز با دیگر زبان آموزان در تمرین های زنجیره ای اتفاق می افتد.
  • مهم ترین تفاوت روش شنیداری-زبانی با روش مستقیم، نقطه کانونی تدریس آن است. روش مستقیم بر یادگیری واژگان متمرکز است، در حالی که تمرین صوتی-زبانی بر ارتباطات متمرکز است.

 

روش تدریس Suggestopedia

Suggestopedia  یک نظریه رفتارگرایانه است که توسط گئورگی لوزانوف، روان درمانگر بلغاری در دهه ۱۹۷۰ ایجاد شد. این روش شامل استفاده از محیط، موسیقی، وسایل تزئینی و غیره برای یادگیری زبان است. تاثیر این روش در آموزش زبان انگلیسی، بستگی زیادی به جو و عوامل فیزیکی محیطی کلاس دارد.

هنگامی که اساتید برای استفاده از روش Suggestopedia اقدام می کنند، مهارت و موسیقی زیادی در آن گنجانده می شود.

روش Silent Way

این روش که روش راه خاموش نیز شناخته می شود، عمدتاً بر خودکفایی زبان آموز تکیه دارد. استاد تنها به عنوان یک تسهیل کننده تلاش می کند تا زبان آموزان را تشویق کند تا در یادگیری زبان انگلیسی خود کارآمدتر باشند. اساس این متد تدریس این است که استاد عملاً چیزی بیان نکند تا زبان آموزان بتوانند مسئولیت آموزش خود را بر عهده بگیرند.

این روش یادگیری زبان از یک برنامه اولیه، دستور زبان، واژگان و تلفظ پیروی می کند که به طور مداوم برای پشتیبانی استفاده می شود. استاد، دانش ‌آموزان خود را از طریق اشتباهاتشان ارزیابی می‌ کند که ممکن است هرگز یک آموزشگاه زبان انگلیسی معمولی تنظیم نکند. زیرا در این روش از زبان آموزان خواسته می ‌شود به اشتباهات زبانی خود رسیدگی کنند.

روش تدریس TPR

پاسخ فیزیکی کامل که TPR نیز نامیده می شود، روشی است که یادگیری از طریق انجام را دنبال می کند. به عنوان مثال، کارآموزان، آموزش زبان انگلیسی را از طریق یک سری فعالیت‌ها یاد می‌گیرند.  با TPR، مهم ترین استعداد، ادراک شنیداری است و بقیه چیزها به صورت منظم در ادامه آن خواهد بود.

آموزش زبان CLL 

یادگیری زبان CLL  یک رویکرد آموزش زبان است که در آن زبان آموزان برای ایجاد بخش هایی از زبان که ممکن است بخواهند یاد بگیرند با یکدیگر همکاری می کنند. CLL  به احتمال زیاد یکی از روش های آموزش زبان است که در آن زبان آموز بیشترین احساس امنیت را دارد.

تاکید فوق العاده ای بر رابطه و پیوند بین زبان آموز و استاد وجود دارد. در حالت کلی، در آموزش زبان انگلیسی، زبان مادری برای اهداف ترجمه در نظر گرفته می شود.

آموزش زبان ارتباطی

هدف پشت این روش آن است که به زبان ‌آموزان کمک کند تا در شرایط خاص بتوانند واژه های ارتباطی خود را به درستی انتخاب کرده و استفاده کنند. بنابراین، این آموزش شامل تمرکز بر گزینه های  مهمی مانند تشکر، شکایت، پیشنهاد، دعوت و درخواست راهنمایی می باشد. آموزش زبان ارتباطی دارای ویژگی های زیر است:

  • هدف این است که دانش آموز به توانایی ارتباطی دست یابد، مثلاً از زبان به طور دقیق و مناسب استفاده کند.
  • آموزش زبان ارتباطی بر عناصر یک زبان تاکید می کند.
  • از تکنیک هایی برای تقویت همکاری زبان آموزان در آموزشگاه های زبان انگلیسی معمولی استفاده کنید.

 

یادگیری زبان انگلیسی مبتنی بر وظیفه

نکته اصلی در روش آموزش زبان انگلیسی مبتنی بر وظیفه، یادگیری انجام تکالیف و اتمام کار است. به طور معمول، استاد وظایف مرتبط را تعیین می کند. سپس، زبان آموزان باید اطلاعات خود را به زبان انگلیسی به کار گیرند تا کار را با کمترین اشتباهی که در این شرایط انتظار می ‌رود به پایان برسانند.

چنین تکالیفی می تواند شامل بازدید از یک متخصص، هدایت یک جلسه، یا تماس با مشتری باشد. این می تواند به خوبی در درک مطلب بالاتر کمک کند.

رویکرد واژگانی

رویکرد واژگانی در آموزش زبان انگلیسی به دنبال ایجاد پیشنهادی برای یک برنامه زمان بندی شده و آموزش زبان است که در آن واژگان یک کار کانونی را ایجاد می کنند. رویکرد واژگانی به مطالعات رایانه ای بستگی دارد که متداول ترین کلمات را متمایز کرده است.

 این رویکرد در آموزشگاه زبان انگلیسی، آموزش واژگانی را در بر می گیرد که با روش تکرار و استفاده از آنها مرتب شده اند.

جمع بندی

امروزه، اکثر آموزشگاه های زبان انگلیسی، از جدیدترین متدها برای برنامه های آموزشی خود استفاده می کنند. شاید بتوان گفت که روش های آموزشی سنتی، چندان موفق نبوده و رویکرد اغلب اساتید به سوی تکنیک های جدید، به همین دلیل است. می توانید دوره های جدید آموزش زبان انگلیسی را با اساتید ما تجربه کنید.