کودک و نوجوان

سایز نرمال آلت تناسلی پسران

نوجوانورشد آلت تناسلی پسرها تا پایان بلوغ، یعنی ۱۶ تا ۱۸ سالگی، ادامه دارد. به طور متوسط، سایز آلت تناسلی در حالت نعوظ یا اِرِکت بین ۱۲ تا ۱۷ سانتی متر است.

معمولاً از ۱۶ سالگی و با پایان دورۀ بلوغ، سایز آلت تناسلی ثابت و کامل می شود. میانگین سایز آلت تناسلی در حالت فلاسید ۸ سانتی متر و در حالت نعوظ بین ۱۱ تا ۱۷ سانتی متر است.

قطر یا محیط آلت شل و نعوظبه ترتیب چیزی حدود ۸ و ۱۲ سانتی متر است.

طول و قطر آلت شل مدام در حال تغییر است و در وهلۀ اول به دمای محیط بستگی دارد. اگر آلت تناسلی ختنه نشده باشد، در حالت فلاسید بزرگ تر دیده می شود اما پوست ختنه گاه بعد از ارکشن عقب می رود، پس در حالت نعوظ (ارکت)، اندازۀ آلت تناسلی (فارغ از اینکه ختنه شده یا نشده) تقریباً یکسان است.

در این مقاله از دپارتمان کودک و نوجوان مجله سلامت دکتر بهشتیان به بررسی سایز آلت تناسلی در پسران و مسائل روانی مرتبط با آن پرداخته می شود.

تأثیر بلوغ روی سایز آلت تناسلی

در دوران بلوغ، آلت تناسلی برای دومین بار دچار جهش رشدی می شود. در یک سال اول زندگی، طول و قطر آلت به شدت رشد می کند. بعد یک دوره رشد تدریجی و پیوسته را پشت سر می گذارد تا بلوغ از راه می رسد. در دوران بلوغ، سرعت رشد آلت و بیضه بیشتر می شود.

زمان بندی بلوغ متغیر است. یعنی سن شروع بلوغ از فردی به فرد دیگر فرق دارد. ممکن است از ۹ یا ۱۰ سالگی شروع شود یا چند سال بعد، و در ۱۳ یا ۱۴ سالگی اتفاق بیفتد.

دوران بلوغ با رشد قد و پهن شدن شانه ها همراه است. عضلات رشد می کند و صدا کلفت می شود. رشد مو در زیر بغل، شرمگاه، قفسۀ سینه و صورت جزو ویژگی های بلوغ است.

چه زمانی رشد آلت تناسلی متوقف می شود؟

رشد آلت تناسلی تا پایان بلوغ ادامه دارد. بعضی از افراد تا ۱۶ سالگی هنوز در دوران بلوغ هستند، پس رشد آلت تناسلی ادامه پیدا می کند.

به طور متوسط، دوران بلوغ در سن ۱۶ تا ۱۸ سالگی تمام می شود اما در بلوغ دیررس، رشد و تغییر تا اوایل بیست سالگی ادامه دارد که شامل رشد آلت تناسلی هم می شود.

شاید تغییرات بارز بلوغ تا ۱۸ سالگی متوقف شود اما گاهی رشد آلت تناسلی تا ۲۱ سالگی ادامه پیدا می کند.

روش اندازه گیری آلت تناسلی

یادتان باشد سایز آلت تناسلی در حالت فلاسید (شل) مدام تغییر می کند. برای اندازه گیری دقیق، از بالا و سر آلت تناسلی تا انتها را در حالت ارکت اندازه بگیرید.

سایز آلت تناسلی- روش اندازه گیری
شیوه اندازه گیری سایز آلت تناسلی

تصویر بدن

بنا بر تحقیقی که در مجلۀ اورولوژی منتشر شد، محققان از ۲۹۰ مرد جوان درمورد تصویر بدن و اذیت و آزاری که در رختکن متحمل شدند یا شاهد آن بودند، سوال پرسیدند. حدود ۱۰ درصد از آن ها اعتراف کردند که به خاطر ظاهر آلت تناسلی مورد تمسخر و آزار قرار گرفتند و ۴۷ درصد شاهد اذیت شدن دیگران بودند.

معمولاً اندازۀ آلت تناسلی مورد تمسخر قرار می گیرد اما ظاهر آلت تناسلی ختنه نشده یا آلتی که به هر نحوی متفاوت دیده می شود هم دست مایۀ شوخی و اذیت است.

بدن همۀ ما منحصر به فرد است. کج بودن آلت تناسلی در بین بسیاری از افراد دیده می شود و بعضی از آلت ها در حالت فلاسید بزرگ تر دیده می شوند.

در دوران بلوغ، احساس شرم و نگرانی بابت تغییرات بدن کاملاً طبیعی است. ممکن است از خودتان بپرسید آیا دیگران هم همین تغییرات را پشت سر می گذارند؟ به احتمال زیاد، بقیۀ هم سن و سال های شما همین فکر را دارند.

اگر بابت تصویر بدن خود نگران هستید، دو نصیحت زیر را آویزۀ گوش کنید:

  • تا جای ممکن از رسانه های اجتماعی دوری کنید. اینترنت پر از مفاهیم، تصاویر و اطلاعات غلط است که همه را به شک می اندازد و به همه احساس شرم می دهد.
  • سلامت بدن را در اولویت قرار دهید. ورزش و حفظ سلامتی به شما اعتماد به نفس می دهد.

اگر درمورد بدن خود سوال دارید یا نگران هستید، با مشاور، پدر و مادر یا پزشک صحبت کنید.

مشاور مدرسه در محیط امن با شما صحبت می کند و اطلاعات شما را در اختیار بقیۀ همسن و سال ها نمی گذارد. در صورت نیاز، شما را به متخصص سلامت روان معرفی می کند یا به شما کمک می کند تا درمورد دغدغه ها و نگرانی ها با پدر و مادر یا پزشک صحبت کنید.

درخواست کمک

اگر احساس می کنید آلت تناسلی شما در ۱۶ سالگی کوچک تر از حد میانگین است، با پزشک صحبت کنید. کوچک بودن آلت تناسلی می تواند علامت چند بیماری باشد.

برای مثال، در سندرم کلاین فلتر (Klinefelter syndrome)، مرد یک کروموزوم X اضافه دارد. در نتیجه، سایز آلت تناسلی و بیضه ها کوچک تر از حد میانگین است و خصوصیات زنانه، مثل تشکیل بافت پستان، ظاهر می شود.

معمولاً برای درمان سندرم کلاین فلتر و سایر اختلالات هورمونی که روی سایز آلت و رشد مردانگی تأثیر می گذارد، تستسترون تزریق می شود.

اگر از اندازه یا ظاهر آلت تناسلی خود راضی نیستید، یادتان باشد آلت تناسلی نشانۀ مردانگی یا سایر کیفیت ها و شایستگی ها نیست. در ضمن، احتمالاً خودتان بیشتر از همه نسبت به این قضیه حساس هستید و برای بقیه چندان مهم نیست. دوران راهنمایی، دبیرستان و بلوغ فقط بخش کوتاهی از زندگی شماست.

سایز آلت تناسلی- تمسخر هم کلاسی ها

اگر بقیه در رختکن شما را اذیت می کنند، روش های زیر را امتحان کنید:

  • داخل دستشویی لباس عوض کنید.
  • حتی اگر بقیه کامل لخت می شوند، شما دور بدنتان حوله بپیچید.
  • اگر دوست دارید، می توانید به کل دور زنگ ورزش و باشگاه را خط بکشید. با معلم، مدیر یا مشاور دلسوز مشورت کنید و دغدغه های خود را با او به اشتراک بگذارید.

کلام آخر

در ۱۶ سالگی، کلی چیز مهم دیگر، به جز سایز آلت تناسلی، در دنیا وجود دارد که می توانید روی آن ها تمرکز کنید. از بودن کنار دوست و اعضای خانواده لذت ببرید و تا می توانید از سال های دبیرستان استفاده کنید.

اما اگر نگرانی شما در این زمینه جدی است یا درمورد سایز و ظاهر آلت تناسلی کنجکاو هستید، با پدر و مادر یا یکی از بزرگان فامیل صحبت کنید. اگر شرایط صحبت مهیا نیست، با پزشک حرف بزنید. مطمئن باشید قبل از شما صدها نوجوان دیگر همین سوالات را از دکتر پرسیده اند و شما هم آخرین نفر نیستید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰۵ رای
منابع
medicalnewstodayhealthlinewebmd
guest
6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدرضا
محمدرضا
12 روز قبل

سلام من ۱۵ سالمه و آلتم ۱۴.۵ سانته
اندازش مناسبه؟؟

مهدی
مهدی
1 ماه قبل

سلام من ۱۴ سال دارم الت تناسلی کوچک چه کنم رشد کنه

امیر
امیر
2 ماه قبل

پسرم ۱۲ رو تازه تموم کرده طول آلتش ۳ سانت هست طبیعی خیلی نگرانم؟
زیر بیضه هم مو در اومده

آخرین ویرایش 2 ماه قبل توسط امیر
امیر
امیر
2 ماه قبل

من ۱۵ سالمه و ۱۳سانت این مشکل ایجاد نمیکنه (بلندی آلت)

بهراد
بهراد
پاسخ به  امیر
1 ماه قبل

نه داداش اوکیی

رضا
رضا
3 ماه قبل

سلام من در مرداد ۱۴۰۳ ۱۳ سالم میشود و ۱۲ سالگی ام تمام میشود و چند نشانه بل و هم دارم (رشد مو در ناحیه تناسلی کل فت تر شدن صدا ولی الت و بیضه ام تغییری نکرده ) الت ۸ سانتی متر و قطر ۸ نرمال است؟؟

دکمه بازگشت به بالا