هیپنوتیزم درمانی اضطراب اجتماعی

8
346

با هیپنوتیزم درمانی اختلال متعددی از جمله اضطراب اجتماعی یا همان کمرویی را می توان درمان کرد. تجربه درمان هزاران مراجع مبتلا به کمرویی و اضطراب اجتماعی به من نشان داده است که یکی از بهترین و سریع ترین روش های درمان کمرویی هیپنوتراپی است.

هیپنوتیزم درمانی چگونه کمرویی را درمان می کند؟

بخشی از مغز که مسئول هیجانات و احساسات است معمولا بدون اراده و کنترل ما عمل می کند. این بخش از مغز در افراد کمرو علایم اضطرابی را در زمان روبرو شدن با جمع ایجاد می کند. آنها بدون آنکه بخواهند یا کنترلی بر آن داشته باشند زمانی که در جمع قرار می گیرند مضطرب می شوند.

هیپنوتراپی کمرویی به شما کمک می کند از پاسخ خودکار مغز در زمان مواجهه با جمع جلوگیری می کند.

در جلسه هیپنوتراپی چه روی می‌دهد؟

دکتر روانشناس قبل از شروع هیپنوتراپی باید سابقه پزشکی و مشکل فعلی شما را بررسی کرده و پس از تعیین اینکه مشکل شما روانشناختی است و ریشه در عوامل پزشکی ندارد.در این صورت دکتر روانشناس می تواند از روش هیپنوتیزم درمانی استفاده کند.

پس از انتخاب هیپنوتراپی به عنوان روانشناس درمانی، روانشناس ابتدا درباره هیپنوتیزم توضیحاتی به شما می دهد و میزان هیپنوتیزم پذیری شما را با انجام تست هایی مورد بررسی قرار می دهد.

هیپنوتیزم چه احساسی دارد؟

هدف هیپنوتراپی ، ورود به حالت تغییر یافته هوشیاری است که خلسه یا حالت هیپنوتیزمی نامیده می‌شود.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
هیپنوتیزم درمانی: 12 باور غلطی که اکثر افراد دارند.

افراد در حالت خلسه هیپنوتیزمی، حس آرامش و ریلکس شدن عضلات را تجربه می کنند.  یا به عبارت ساده تر هیپنوتیزم نوعی آرامش عمیق است. در حالت هیپنوتیزم دسترسی به ضمیر ناخودآگاه و ایجاد تغییرات در آن ساده تر است. معمولا هر جلسه هیپنوتیزم درمانی بین نیم تا یک ساعت وقت می‌برد.

مهمترین مشکلی که افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی با آن دست به گریبان هستند این است که وقتی در جمعی قرار می گیرند به صورت خودکار علایم ترس و اضطراب در آنها پدیدار می شود. و آنها هیچ کنترلی بر علایم خود ندارند. به عبارت ساده تر علایم اضطراب در این افراد به صورت خودکار فعال می شود که  در هیپنوتراپی به دلیل دسترسی به ذهن ناخودآگاه می توان این پاسخ های خودکار را کنترل کرد.

به این ترتیب پس اتمام جلسات هیپنوتیزم درمانی علایم اضطراب در فرد به صورت خودکار فعال نمی شود.

معمولا هیپنوتیزم درمانگر ، خود هیپنوتیزم را هم به شما آموزش می دهد تا در بین جلسات درمانی و در منزل خود آن را تمرین کرده و اثرات جلسات درمانی را تقویت کنید.

هیپنوتیزم درمانی اضطراب اجتماعی

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که هیپنوتراپی باعث کاهش سطح اضطراب و افزایش آرامش شما در زمان حضور در جمع می شود. در ایران برای اولین بار دکتر بهشتیان در سال 1384 پژوهشی درباره اثربخشی هیپنوتراپی اختلال اضطراب اجتماعی یا همان کمرویی انجام دادند . نتیجه این پژوهش نشان داد که هیپنوتیزم در درمان هراس اجتماعی و کمرویی موثر است.

انتخاب هیپنوتیزم درمانگر

هیپنوتراپی حتما باید توسط روانشناس انجام پذیرد. لزوما کسی توان هیپنوتیزم کردن دارد نمی تواند به درمان مشکلات از طریق هیپنوتیزم بپردازد.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
دوره جامع تربیت هیپنوتیزم درمانگر ( آموزش هیپنوتیزم درمانی)

هیپنوتیزم ابزار کمکی است که می تواند فرایند درمان را سریع تر کند. پس هیپنوتیزم حتما باید در کنار یک روش درمانی دیگر مورد استفاده قرار گیرد. روش های درمانی هم فقط توسط روانشناس کارآموزده قابل اجرا هستند. پس در صورتی که قصد دارید مشکل خود را به کمک هیپنوتیزم درمان کنید

8 دیدگاه ها

  • درود بر شما رامین عزیز، شما مشکل اضطراب صحبت در جمع دارید که با هیپنوتیزم قابل درمان هست.

 1. سلام وقت تون بخیر خواهر من ۱۲ ساله س متاسفانه نمیتونه حرف بزنه و در سن ۹ سالگی راه رفت. آیا با هیپنوتیزم قابل درمان است. ممنون میشم پاسخ بدید.

  • درود بر شما دوست عزیز
   بستگی به دلیل مشکل خواهرتون داره، باید بررسی بیشتری انجام بشه تا بر اساس اون بشه نظر داد

  • درود بر شما دوست عزیز
   با هیپنوتیزم به تنهایی درمان نمیشه اما با ترکیب هیپنوتیزم و روش های درمانی دیگه میشه اضطراب اجتماعی شدید را درمان کرد.

 2. سلام آقای دکتر
  من ۴۰ سالمه و از زمانی که یادمه تقریبا از اوایل نوجوانی مبتلا به فوبیای اجتماعی هستم. در جمع صحبت کردن و اظهار نظر کردن حتی کوتاه برام زجرآور و ترس آور و وحشتناکه. مخصوصا در جمعهایی که شبیه به جلسه است و باید یه چیزی را توضیح بدی و بقیه حواسشون به تو است. میخوام خلاص بشم از این موضوع میشه راهنمایی کنید. ساکن تبریز هستم . ممنون

  • درود بر شما فرهاد عزیز
   مشکل شما با روان درمانی قابل حل هست ، اگه همراه با عزت نفس پایین باشه بهتره از روان درمانی روانپویشی استفاده کنید دوره افزایش اعتماد به نفس هم می تونه بهتون کمک کنه مشکل تون را حل کنید

دیدگاه تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید