0
0910910 50 10

خلاصه کتاب «مغز مردانه»

خلاصه کتاب مغز مردانه

کتاب هایی که برای هفته سوم کمپین کتاب خوانی انتخاب کرده ام «مغز مردانه» است. این کتاب درباره تفاوت های مردان و زنان به خاطر تفاوت مغزی و هورمونی آنها توضیح می دهد. به نظرم خواندن این کتاب برای هر مرد و زنی به خصوص متاهلین ضروری است. اکثر کتاب هایی که درباره ویژگی های زنان و مردان نوشته شده به نوعی مطالب این کتاب را توضیح می دهند با این تفاوت که بر اساس تحقیقات و پژوهش ها، این کتاب به بسیاری از سؤالات درباره علل تفاوت های زن و مرد پاسخ دقیق و روشنی می دهد.

ساختار کتاب علمی است و اکثر افراد حوصله خواندن کامل آن را ندارند به همین دلیل سعی  کردم فقط مطالب کاربردی کتاب را به زبان ساده برای شما خلاصه کنم. نویسنده این کتاب خانم دکتر لوان بریزندین نتایج بیش از ۲۵ سال پژوهش خود روی تفاوت های مغز زنان و مردان و اثرات آن بر رفتارها و ویژگی های آن ها را در دو کتاب ارزشمند خود با عنوان مغز زنانه FEMALE  BRAIN و مغز مردانه MALE BRAIN  منتشر کرده است.

خلاصه کتاب شامل مطالب زیر است.
مقدمه
بخش 1
مغز پسربچه
بخش 2
مغز پسر نوجوان
بخش 3
عشق و شهوت در مغز مردان
بخش 4
مغز زیر شکم مردان
بخش 5
مغز پدرانه
بخش 6
زندگی عاطفی مردان
بخش 7
مغز مرد میانسال

بخش اول

مغز پسربچه

 1. وقتی جنین حدودا 8 هفته است هورمون های مردانه باعث شکل گیری آلت تناسلی در او می شود و جنین تبدیل به پسر می شود. همین هورمون ها در شکل گیری مغز اون نیز اثر گذارند و باعث می شوند مغز پسر، ویژگی های مردانه داشته باشد.
 2. از تولد تا یک سالگی را بلوغ نوزادی می گویند که در دختر هورمون های زنانه و در پسر هورمون های مردانه به اندازه یک فرد بزرگسال در بدن او ترشح می شود و همین مساله باعث شکل گیری ویژگی های خاص زنانه یا مردانه در نوزاد می شود.
 3. نوزاد پسر برعکس نوزاد دختر بیشتر دوست دارد اشیاء متحرک را دنبال کند و کمتر تماس چشمی برقرار می کند. بسیای از مادران از اینکه نوزادان پسرشان به آنها کمتر نگاه می کند غمگین و سرخورده می شوند.
 4. نوزادان پسر زودتر از نوزادان دختر برانگیخته می شوند و اصطلاحا شیطان تر هستند و والدین باید وقت بیشتری را برای آرام کردن آنها صرف کنند.
 5. ترشح هورمون های مردانه در مغز پسر باعث تحرک، تمایل به جست و خیز و بازی های خشن بیشتر در او می شود.
 6. نوزاد پسر در 7 ماهگی از چهره مادرش متوجه می شود که او عصبانی هست یا نه اما از حدود یک سالگی به راحتی می تواند احساسات و نگاه مادرش را نادیده بگیرد و علی رغم مخالفت مادر به بازی کردن خود ادامه می دهند. اما نگاه های غضبناک مادر کافیست تا دختر بچه به حرف مادرش گوش کند.
 7. به عبارت دیگر اخم کردن در دختران یکساله اثرگذار است اما در پسرها بچه بی اثر.

بازی کردن با آلت

 1. پسر بچه ها از بازی کردن با آلت خود لذت می برند و به سختی می توان آنها را از انجام این کار منع کرد. بهترین راه حل پرت کردن حواس آنهاست.
 2. دختران و پسران 4 ساله هر دو اسباب بازی های مناسب جنس خود را ترجیح می دهند اما دختران با اسباب بازی های پسرانه هم بازی می کنند اما پسران نه به اسباب بازی های دخترانه علاقه نشان می دهند نه به رنگ های دخترانه (مثل صورتی)
 3. فرقی نمی کند ما چطور فرزندانمان را تربیت کنیم در هر صورت پسرها از بازی های خشن، رقابتی و پسرانه لذت می برند و دخترها از خاله بازی و عروسک بازی.

برای خواندن خلاصه کتاب لطفا pdf را از لینک زیر دانلود کنید.

[sdfile url=”https://beheshtiyan.ir/wp-content/uploads/2019/03/male-brain.pdf”]

دیدگاه کاربران
 • محمد قاسمی 10 فروردین 1399

  سپاس وعرض تبریک سال نو ممنون بابت معرفی کتابهای خوبتون سه جلدش رو قبلا دیده بودم سبز باشید وبرقرار

  • دکتر بهشتیان 11 فروردین 1399

   سلام و درود بر شما
   سال نو مبارک
   از لطفتون سپاسپگزارم

 • حامد 5 شهریور 1399

  سلام آقای دکتر
  ممنون از زحمتی که باعث خلاصه کردن این کتابهای مفید و ارزشمند می کشید برای شما دعای خیر سلامتی و موفقیت بیش از پیش میکنم با سپاس

  • دکتر بهشتیان 5 شهریور 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   سپاس از لطف تون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *