0
0910910 50 10

خلاصه کتاب 7 عادت مردمان موثر

خلاصه کتاب 7 عادت مردمان موثر

اولین کتابی که برای کمپین کتاب خوانی انتخاب کرده ام کتاب «7عادت مردمان مؤثر» اثر استیفن (استفان) کاوی است. این کتاب جزو پرفروش ترین و بهترین کتاب های رشد و توسعه فردی است و برای هر فردی که می خواهد در هر زمینه ای در خود تغییری ایجاد کند مفید و کاربردی است.

در تمام رده بندی های بهترین کتاب های خودیاری در قرن اخیر،  همیشه کتاب « 7 عادت مردمان موثر» جزو 10 کتاب اول است. بسیاری کتاب های موفقیت و خودیاری که بعدا نوشته شده اند از این کتاب الهام گرفته اند.

نظر آنتونی رابینز درباره این کتاب ارزش مندی آن را به خوبی نشان می دهد:

شاه کلید و راز نهان موفقیت در رشته ای از اصول نهفته است و استفان کاوی استاد این اصول است این کتاب را بخوانید و مهم تر اینکه به آن عمل کنید.

مثلا مفاهیمی که در مدیریت و رشد شخصی پرکاربرد هستند اولین بار  توسط استیفن کاوی مطرح شده اند (از جمله رابطه برنده/ برنده، بانک عاطفی و غیره).

امیدوارم مطالعه این کتاب به شما کمک کند تبدیل به فرد موثری در زندگی شخصی و کاری خودتان شوید.

مقدمه

قانون هایی جهانی برای سعادت وجود دارد که در طول تاریخ و در همه جوامع مشترک است. من این قانون ها را کشف نکرده و صرفاً شناسایی کرده ام. پیروزی در هر جایی وابسته به هماهنگ بودن با قوانین آنجاست. قانون ها ثابت اند ولی چگونگی بکارگیری آن ها در هر فرد متفاوت است و به ابتکارها و استعدادهای ما بستگی دارند.

مسلماً قرار نیست بعد از خواندن این کتاب، شما ناگهان سعادتمند شوید، هرچند امکان دارد با انتخاب هایی که می کنید در این مسیر قرار بگیرید یا نه و این فقط و فقط به خودتان بستگی دارد.

فراموش نکنید یک قاعده مهم در این دنیا وجود دارد و آن هم قانون «کاشت و برداشت» است. کشت و کار دارای نظامی طبیعی است و همواره آنچه را می کارید درو می کنید و راه میان بری وجود ندارد.

این کتاب، قوانین حاکم را به شما معرفی می کند تا در مسیر بهتر حرکت کنید و به شما شیوه آغاز حرکت و روش پیمودن ادامه مسیر را هم خواهد گفت.

شخصیت و عادات

شخصیت ما ترکیبی از عادت های ماست. اینکه ما الان چه فردی هستیم، چه کاری می کنیم و چه دستاوردهایی داریم همگی ریشه در عادت ها و ویژگی های شخصیتی ما دارد.

پس اگر می خواهیم تغییری در زندگی مان ایجاد کنیم باید عادات بهتری در خود به وجود آوریم.

در طول سال ها تدریس، مطالعه و تحقیق به 7 عادت مشترک اکثر افراد موفق (در تمامی زمینه ها) دست یافتم که در این کتاب آن ها را به شما معرفی خواهم کرد.3 عادت اول بر موفقیت های فردی و 3 عادت دوم بر موفقیت های بین فردی تمرکز دارد و عادت هفتم بر حفظ دستاوردهای هر دو حوزه تأکید می کند. نکته بسیار مهم درباره این عادات این است که همگی به شرط تمرین و تلاش پیوسته قابل آموزش و یادگیری هستند. اما اشتباهی که اکثر افراد می کنند این است که دنبال راه حل های کوتاه مدت می گردند و به دنبال تکنیک هایی هستند که سریعاً آنها را به موفقیت برساند. اکثر کتاب های موفقیت چنین هدفی را دنبال می کنند و سعی می کنند تکنیک ها و روش هایی به شما آموزش دهند که در کوتاه مدت به نتایج دلخواهتان برسید.

تمرکز بر تکنیک مانند درس خواندن شب امتحان است. شاید با شب امتحان خواندن بتوانید در امتحان قبول شوید اما آن درس را به خوبی یاد نخواهید گرفت و نمی توانید از آن به درستی استفاده کنید. بسیاری از کتاب های موفقیت هم اینگونه هستند یعنی تلاش می کنند راه های میانبری برای موفقیت، کسب پول، روابط بین فردی موفق به شما آموزش دهند در صورتی که این راه حل ها حتی اگر شما را به نتیجه برسانند موقتی هستند به دلیل آنکه در شخصیت شما تغییری ایجاد نکرده و همچنین رضایت کافی و دراز مدتی در شما به وجود نمی آورند. بدون شک ما به تکنیک هم نیاز داریم اما به شرطی که  قبل از آن عادات و منش های درستی در خودمان ایجاد کرده باشیم.

هر عادتی نقطه مشترک سه ویژگی است و برای آنکه بتوانیم عادت جدیدی را در خودمان ایجاد کنیم باید هر سه ویژگی آن عادت را داشته باشیم.

علت (چگونه): دلیل انجام آن.

علاقه و اشتیاق (چرا): انگیزه و میل به انجام دادن آن کار

مهارت و روش (چطور): روش و چگونگی انجام آن کار

فرض کنید می خواهید عادت سیگار کشیدن خود را ترک کنید باید اول دلیلی برای ترک سیگار داشته باشید دوم باید علاقه و اشتیاق  لازم برای این کار را داشته باشید و در نهایت مهارت و روش ترک سیگار را بلد باشید تا بتوانید به درستی به هدف برسید.

اگر آماده اید که تبدیل به فردی موثر در زندگی شخصی و کاری خود شوید؛ همین حالا کتاب 7 عادت مردمان موثر را دانلود و مطالعه کنید. دانلود کتاب رایگان است.

[sdfile url=”https://beheshtiyan.ir/wp-content/uploads/2019/03/7habit.pdf”]

دیدگاه کاربران
 • حامد 6 شهریور 1399

  آقای دکتر بهشتیان
  ممنون از 6 کتابی که خلاصه کردید
  با این که من اصل چندتا از کتابها رو خونده بودم اما اونقدر زیبا و مفید خلاصه شده بودن که واقعا لذت بردم و کامل خوندمشون که مطالب یاد آوری بشن .
  امید وارم کتاب های مفید بیشتری رو خلاصه بفرمایید
  براتون بهترین ها رو از خداوند می خوام
  سلامت شاد و سبز باشید

  • دکتر بهشتیان 20 شهریور 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   از لطف تون سپاسگزارم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *