0
0910910 50 10

خلاصه کتاب تئوری انتخاب

خلاصه کتاب تئوری انتخاب

دوستان عزیز برای هفته 4 کمپین کتاب خوانی، کتاب تئوری انتخاب اثر دکتر ویلیام گلاسر را انتخاب کردم. تئوری انتخاب یک نظریه روانشناسی است که به دلیل زبان ساده (مثل نظریه تحلیل رفتار متقابل یا همان والد، بالغ و کودک) در سال های اخیر بین عموم مردم مورد توجه قرار گرفته است.

نکته ای که قبل از خواندن کتاب به نظرم باید به آن توجه کنیم این است که در روانشناسی نظریات مختلفی (بیش از 100 نظریه) وجود دارد که هر کدام نقاط قوت و ضعفی دارند و تقریبا نظریه ای وجود ندارد که برای همه مشکلات قابل استفاده و کاربرد باشد.

البته هر نظریه پردازی مدعی است که نظریه او بهترین و کامل ترین نظریه موجود است. اما واقعیت این است که هیچ کدام از نظریات روانشناسی به طور مطلق کامل و بی عیب و نقص نیستند و هیچ یک برای همه شرایط و مشکلات قابل استفاده نیستند. اگر اینطور بود که فقط یک نظریه کافی بود و به کمک آن تمامی مشکلات حل می شد و دیگر نیازی نبود این قدر نظریه های جدید مطرح شوند.

در حین مطالعه خلاصه این کتاب به این نکته توجه داشته باشید که برخی از مطالب فقط نظرات دکتر گلاسر است و لزوما حکم کلی از منظر علم روانشناسی نیست.

البته این مقدمه برای سایر کتاب هایی که بعدا با هم خواهیم خواند و به نوعی یک نظریه روانشناسی را توضیح می دهند هم صادق است. مثل نظریه تحلیل رفتار متقابل، نظریه تحلیلی یونگ و …

با این مقدمه بریم سراغ اصل کتاب

تئوری انتخاب چیست؟

تئوری انتخاب به زبان ساده معتقد است که انسان ها رفتارهای خودشان را انتخاب می کنند و دلیل اصلی انتخاب هر رفتار ارضای یک یا چند نیاز ژنتیکی و ذاتی است. البته ممکن است گاهی ما به انتخاب رفتارهای موثر یا ناموثر (مثل افسردگی) دست بزنیم. اما در هر صورت ما رفتارهای خودمان را انتخاب می کنیم و در نتیجه مسئول انتخاب های خودمان هم هستیم.

فهرست مطالب خلاصه کتاب تئوری انتخاب

فهرست مطالب

بخش 1

مقدمه

تئوری انتخاب چیست؟

بخش 2

نیاز ما به روانشناسی جدید

بخش 3

نیازهای بنیادین و احساسات

بخش 4

دنیای مطلوب

بخش 5

رفتار کلی

بخش 6

همخوانی در شخصیت و قدرت نیازها

دایره حل اختلاف

چطور میزان نیاز خودم را شناسایی کنم؟

بخش 7

کاربرد تئوری انتخاب در عشق و ازدواج

تئوری انتخاب  و خانواده و فرزندان

بخش 8

تئوری انتخاب و تربیت فرزند

 

[sdfile url=”https://beheshtiyan.ir/wp-content/uploads/2019/04/choice-theory.pdf”]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *