0
0910910 50 10

اختلال فوبیا یا ترس شدید : علل و روش های درمان

فوبیا

فوبیا یا هراس نوعی واکنش ترس غیرمنطقی است. اگر به فوبی مبتلا هستید، پس ترس یا وحشت شدیدی را در زمان مواجهه با موقعیت ترس تجربه کرده‌اید. برخلاف اضطراب که ممکن است بدون دلیل باشد (البته دلیل ناآگاهانه دارد)، در این اختلال شاید از مکان، موقعیت یا چیز خاصی می ‌ترسید.

خوشبختانه در تجربه کار بالینی من فوبیا ها جزو اختلالاتی هستند که امید به درمان بالایی دارند و در صورتی که مراجع جلسات درمانی را پی گیری کند می تواند کاملا بر اختلال خود غلبه کند.

شدت فوبیا از چندش ‌آور بودن و بیزاری تا ناتوانی شدید، متغیر است. بیشتر افراد مبتلا به فوبیا می ‌دانند که ترسشان غیرمنطقی است؛ ولی باز هم نمی ‌توانند آن را کنترل کنند. این ترس‌ ها می ‌تواند روابط کاری، تحصیلی و شخصی فرد را مختل کند.

بر اساس پژوهش ها، 5 میلیون ایرانی به فوبیا مبتلا هستند که در برخی از جنبه های زندگی، آنها را دچار مشکل می‌کند. اگر ترسی دارید که به زندگی شما لطمه زده است، ادامه این مطلب را بخوانید.

علت ابتلا به اختلال فوبیا (ترس)

ممکن است عوامل ژنتیکی و محیطی باعث ایجاد ترس ‌ها شود. کودکانی که یکی از نزدیکان یا اقوامشان به اختلال اضطرابی مبتلا است در خطر ابتلا به فوبی قرار دارند. همچنین، تجربه اتفاقات استرس زا و ترسناک می تواند باعث ابتلا فرد به فوبی شود. اتفاقاتی مثل تجربه غرق شدن، قرار گرفتن در فضاهای بسته به صورت ناخواسته (مثل گیر کردن آسانسور)، ارتفاعات بلند و حمله حیوانات می‌تواند باعث ایجاد ترس در فرد شود.

افرادی که بیماری جسمی دارند هم غالباً مبتلا به ترس ها هستند؛ به طوری که شیوع بالای ترس در افراد مبتلا به صدمات مغزی مشاهده شده است. مصرف مواد و افسردگی هم با ترس ‌ها در ارتباط هستند.

انواع فوبی ها (ترس ها)

آگورافوبی

آگورافوبی یا گذرهراسی، ترس از مکان ‌ها یا موقعیت ‌هایی است که نتوان از آن فرار کرد. معنای این کلمه «ترس از مکان ‌های باز» است. افراد مبتلا به آگورافوبی از قرارگرفتن در مکان ‌های شلوغ یا گیرافتادن در مکانی خارج از خانه می‌ترسند. آن ‌ها از موقعیت‌ های اجتماعی دوری می کنند و در خانه‌ می‌ مانند.

بسیاری از افراد مبتلا به آگورافوبی در مکانی که راهی برای فرار از آن ندارند؛ دچار حملات هراس و ترس می ‌شوند.

فوبیای اجتماعی

فوبی اجتماعی به اختلال اضطراب اجتماعی یا هراس اجتماعی هم معروف است. این مشکل، نگرانی شدید از موقعیت ‌های اجتماعی است که می ‌تواند به انزوای فردی منجر شود. فوبی اجتماعی گاهی آنقدر شدت پیدا می ‌کند که حتی ساده ‌ترین تعاملات مثل سفارش غذا در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن هم باعث ایجاد وحشت در فرد می ‌شود. افراد مبتلا به هراس اجتماعی، غالباً سعی می ‌کنند از موقعیت ‌های اجتماعی دوری کنند.

سایر انواع فوبیا ها

بسیاری از مردم علاقه ای ندارند که در موقعیت و شرایط خاصی قرار بگیرند؛ ولی زمانی فرد به فوبی مبتلا است که ترس او با زندگی روزمره تداخل داشته باشد. یعنی مشکلاتی در زندگی روزمره او ایجاد کند. مثلا اگر شما ترس از خرس قطبی داشته باشید به دلیل اینکه مشکلی در زندگی روزمره شما مشکلی ایجاد نمی کند به عنوان اختلال شناخته نمی شود. در ادامه به موارد رایج این ترس‌ ها اشاره می کنیم:

گلوسوفوبی: تحت عنوان اضطراب عملکردی یا ترس از سخنرانی در جمع هم شناخته می ‌شود. افراد مبتلا به این ترس، علائم جسمانی شدیدی را حتی در حین فکر کردن به سخنرانی در جمع تجربه می‌کنند. گلوسوفوبی با روان درمانی و دارودرمانی، درمان می‌شود.

 

آکروفوبی: ترس از ارتفاعات است. افراد مبتلا به این نوع ترس‌ها از کوه، برج‌ یا طبقات بالایی ساختمان دوری می‌کنند. علائم آن شامل سرگیجه، گیجی، تعریق و حس بی هوش شدن یا از دست دادن هوشیاری است.

کلستروفوبی: ترس از فضاهای بسته یا تنگ است. موارد شدید این اختلال حتی مانع از رانندگی یا استفاده از آسانسور در فرد مبتلا می‌شود.

آویو فوبی: ترس از پرواز است.

دنتوفوبی: ترس از دندانپزشک یا فرآیند دندانپزشکی است. این ترس به طور کلی حاصل از تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشکی است. این اختلال اگر مانع از مراجعه به دندانپزشک برای مراقبت ‌های دندانی شود، مضر است.

هموفوبی: ترس از خون یا جراحت است. احتمال بی هوشی فرد مبتلا در صورت مشاهده خون خودش یا دیگران وجود دارد.

آراکنوفوبی: به معنای ترس از عنکبوت ‌ها است.

سینوفوبیا: به معنای ترس از سگ‌ ها است.

اوفیدیوفوبیا: افراد مبتلا به این نوع فوبی از مارها می ‌ترسند.

نیکتوفوبیا: ترس از شب یا تاریکی است. این ترس در میان کودکان رایج است؛ اما اگر این ترس به دوران نوجوانی کشیده شود به عنوان اختلال فوبی شناخته می شود.

عوامل خطر

افرادی که به لحاظ ژنتیکی در معرض ابتلا به اضطراب قرار دارند، در خطر ابتلا به ترس در آنها بیشتر است. سن، موقعیت اجتماعی – اقتصادی و جنسیت بر نوع فوبی شخص تأثیر می‌ گذارد. برای مثال زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به ترس های حیوانات قرار دارند. کودکان یا افرادی که در موقعیت ‌های اجتماعی – اقتصادی پایین‌تری دارند، بیشتر در خطر ابتلا به ترس ‌های اجتماعی قرار دارند. اغلب افراد مبتلا به فوبی پزشک و دندانپزشک، مردان هستند.

علائم و نشانه های فوبیا

رایج ترین علائم فوبی، حمله پنیک است. ویژگی ‌های حمله هراس شامل موارد زیر است:

 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • تندگویی یا ناتوانی در تکلم
 • دهان خشک
 • معده به هم ریخته
 • حالت تهوع
 • فشارخون بالا
 • لرزش
 • درد یا گرفتگی قفسه سینه
 • حس خفگی
 • سرگیجه یا گیجی
 • تعریق فراوان
 • محتمل دانستن حس ناخوشایند

البته برای تشخیص دقیق ابتلا به اختلال هراس نیازی به وجود حملات هراس نیست.

روش های درمان فوبیی

درمان فوبی ‌ها با روش ‌های روان درمانی، دارودرمانی‌ یا تلفیق آنها انجام می شود. و تحقیقات مختلف اثربخشی این روش های درمانی را تایید کرده اند.

دو روش اصلی درمان فوبی عبارتند از درمان شناختی رفتاری و دارو درمانی

درمان رفتاری شناختی

رایج ترین درمان برای فوبی ها، درمان رفتاری شناختی (CBT) است. این درمان شامل روبه‌ رو شدن با منبع ترس در قالب موقعیت کنترل شده است. این درمان افراد را آرام می کند و اضطرابشان را کم می کند.

این درمان روی شناسایی و تغییر افکار منفی، باورهای اشتباه و واکنش ‌های منفی در برابر موقعیت وحشتناک متمرکز است. در روش ‌های جدید CBT، از فناوری واقعیت مجازی برای مواجهه افراد با منبع ترسشان در قالب محیطی امن استفاده می شود.

دارو درمانی فوبیا

داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب به آرام کردن واکنش‌ های هیجانی و جسمانی ترس کمک می‌کند. غالباً استفاده هم زمان از دو روش دارودرمانی و روان درمانی برای درمان فوبی ها بسیار مفید است.

 

دیدگاه کاربران
 • Mohammad 21 فروردین 1400

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من ۲۱سالمه سه سال مصرف گل داشتم الان ۲الی۳ماهی هست که همش حس بد دارم نمیتونم مهمونی یا تو جمعی برم قبلا اصلا اینجوری نبودم همش پاهام و دستام جوری درد میکنه که حسش شبیه ب ترسه به همین علت همش میخوام بخوابم چون وقتی خوابم این علاعمو ندارم قدرت تکلمم ضعیف شده وقتی میفهمم جایی دعوتم کله بدنم مخصوصا پاهام و دستام ترس میگیره همش فکر میکنم ازهمه پایین ترم هروزی که چشامو باز میکنم تا شب اظطراب دارم وقعا این علاعمه جسمانی خسته کننده میشه برام هرکیو میبینم اظطراب میگیرم نمیتونم ارتباط برقرارکنم مثله قبلا دستام و پاهام دردشون ۳برابر میشه به خاطره همین دیگه بیشترترجیح میدم بمونم توو خونه چند وقت پیشم گل کشیدم دوباره گفتم بهتر میشم ولیی خیلی بدترم کرد وقعا نمیدونم چیکارکنم ممنون میشم راهنماییم کنید تمام حسم درد پاهام و دستام یه چیز شبیه ب ترسه ترس از بیرون و باشگاه همه من اصلا اینجوری نبودم تو خونه هم هستم کلا علاعم در پاهام و دستام دارم اظطراب شدید

 • رکسانا 26 اسفند 1399

  سلام من سیزده سالمه
  به شدت از تاریکی و تنهایی میترسم و همش خیالاتی میشم حتی اگه تو اتاق خودم باشم بعضی وقتا هم فکرای مسخره تخیلی میاد تو ذهنم یا صدای پا میشنوم خودمم میدونم که به خودم تلقین میکنم و فیلم ها و رمان های ترسناک و یاد آوری میکنم ولی دست خودم نیست

  • 9388197658 21 فروردین 1400

   سلام آقای دکتر ۲۱سالمه مصرف گل داشتم ۳سال الان دوماهی هست همش احصاس ترس دارم اظطراب انقدر شدید که دست و پاهام درد میگیرن همش.قدرت تکلمم ضعیف شده هرکی با من میخواد ارتباط برقرار کنه من اظطراب میگیرم مهمونی نمیتونم برم دیگه زیاد قدرت حرف زدنمم خیلی ضعیف شده یعنی یجوری ک میخوام حرف بزنم پاهام شروع میکنه ب دردگرفتن با دستام یه حسی شبیه حس ترس

 • ... 21 اسفند 1399

  سلام آقای دکتر
  من 15سالمه و خیلی زود زود میترسم یعنی وقتی مثلا با مامانم تو آشپزخانه ایم و میاد کنارم 1 متر بالا میپرم یا کسی میاد اتاقم یا صدایی میاد برای چند لحظه خییییلی میترسم ضربان قلبم بالا میره و بیحس میشم انگار از زمین جدا میشم.من کم کاری تیروئید هم دارم ممکنه بخاطر اون باشه؟؟

 • سهیل 20 اسفند 1399

  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید من از باد و بارون و رعد وبرق میترسم اگه میشه یک راهکار بهم نشون بدین ۱۴ساله هستم

 • محمد 16 اسفند 1399

  سلام اقای دکتر من وقتی میخوام حرف بزنم خیلی استرس میگیرم و حس میکنم در صحبت کردن کم میارم و گاهی اوقات لکت زبان میکیرم چکار باید بکنم؟

  • دکتر بهشتیان 17 اسفند 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   دوره افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر اضطراب اجتماعی می تونه بهتون کمک کنه مشکل تون را حل کنید

 • آواتار
  سارا 15 اسفند 1399

  سلام. وقتتون بخیر. من 35 سالمه و بیش از 20 ساله که ترس از آمپول و تزریق دارم. البته از امپول دندانپزشکی نمیترسیدم که جدیدا برای انجام کارهای دندانپزشکیم بعد از چند جلسه کار متوجه شدم دیگه آمپول بی حسی رو هم نمیتونم بزنم. وحشت زیادی دارم و کار درمانم هم نصفه نیمه مونده. و کلا از آزمایش خون هم شدیدا وحشت میکنم. میخواستم بدونم دوره های غیرحضوری درمان فوبیاتون برای من موثر هست؟ ممنونم

  • دکتر بهشتیان 15 اسفند 1399

   درود بر شما دوست عزیزبله دوره درمان ترس می تونه بهتون کمک کنه مشکل تون را حل کنید.

  • سجاد 15 فروردین 1400

   سلام من استرس دارم ۳۲سالمه ب حدی استرس ک کم حرف شدم

 • نیلوفر 18 بهمن 1399

  سلام خسته نباشید
  من یه خانم ۳۷ ساله هستم و یک فرزند دارم ،سالها نارحتی کشیدم چون با خانواده همسرم یکجا زندگی می کردم اونها هم منو خیلی اذیتم می کردند
  بارها خیانت های همسرم رو از موبایلش گرفتم، خیلی خواستم جدا بشم ولی به خاطر فرزندم نتونستم ،همسرم رو با وجود اینکه منو خیلی اذیت کرده همچنان دوست دارم ،یک سالی هست که حس ترس شدید،تپش قلب ناگهانی ،ترس در جمع بودن حتی جمع خانوادگی دارم ،بعضی اوقات حمله ی ترس رخ میده،نمی تونم حرف بزنم یا ترجیح می دم از اون موقعیت دور شم ،تنها باشم،از نگاه کردن تو چشم افراد حتی خانواده خودم می ترسم حتی خواهرم، مادرم، در صورتی که چیزی نشده ،ترسم کاملا بی مورده ،پیش پزشک رفتم داروی ضد افسردگی استفاده می کنم ،وقتی دارو می خورم بهترم
  ولی نمی دونم اگه یه وقت دارو پیشم نباشه چی میشه؟
  و یا این داروها و تا کی باید بخورم؟ ۷ ماه هست دارو استفاده می کنم ،من نمی دونم مشکل من پنیک اتک هست یا فوبیای اجتماعی ؟؟؟،البته افسردگی دارم
  نظرتون رو بگین ممنون میشم

 • نرگس 16 بهمن 1399

  سلام آقای دکتر دختر من 12 سالشه . دخترم شدیدن میترسه شبا وقتی می‌خوابه بدنش شروع به لرزیدن می‌کنه بعد جوری خودشو به پتو می پیچه که اصلا نمیتونه نفس بکشه بعد ترس فراوانی هم داره به نظرتون چیکارش کنم
  خیلی حالش بد نمیتونه شبا بخوابه شب هست که تا صبح بیداره بعد که هوا روشن میشه میگیره می‌خوابه
  چیکارش کنم

 • رویا 11 بهمن 1399

  سلام اقای دکتر بزرگوار خسته نباشید
  من یک سالی هست م اگ تنهاتوی خونه بمونم وهمسرم بیرون بره میترسم حتی برای چند لحظه داخل تاکسی تنها بشینم تا همسرم بیاذمیترسم ک نکنه برام اتفاقی بیفته وبعد تپش قلب میگیرم و دستام میلرزه سرگیجه و تنگی نفس شدید میگیرم و حرکاتم غیر ارادی میشه روان شناسم رفتم قرص سیتالوپرام.پروپرانول وفولکسیتین نوشت اماوقتی نمیخورم باز اونجورم خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون

 • مهدی 10 بهمن 1399

  باسلام. ببخشید آقای دکتر من ۱۵ سالمه نمیدونم چرا از سرطان میترسم وقتی اسمش میاد استرس میگیرم و فک میکنم دارم خیلی این باعث ازردگیم شده خوشحال میشم کمک کنید؟

 • صالح 8 بهمن 1399

  سلام جناب دکترخواهرم 3سالی هست سالی یکباریادوسالی یکباربدحال میشه یکباره مثلا توفکربیماری میره اینقدرفکرمیکنه که شب یهو ازخواب بیدارمیشه گریه میکنه ونمیگه چی شده ویه ترسی هم درونش هست یهو مثلاحس میکنه یکی کنارشه، البته قبلابامصرف دارو خوب شدن ولی دارو رو خودش قطع کردپس از سه ماه دوباره بدحال شده و اون ترس داره بعضی اوقات ازجامیپره حس میکنه کسی کنارشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 • حامد 18 دی 1399

  سلام .آقای دکتر حدودا ۶ ماه پیش من با خانومم مشاجره داشتیم یع دعوا کردی خیلی فجیح بود از اون به بعد خانم موقعی که عصبانی میشع شدید سرش گیج میره وبعضی وقتها هم غش میکنه یا تو خواب کع صدایی میشنوه تپشه قلب میگیرع سریع هم عصبی میشع من باید براش چه کاری کنم ۲۷ سالشه خانوووومم

 • حامد 18 دی 1399

  سلام .آقای دکتر حدودا ۶ ماه پیش من با خانومم مشاجره داشتیم یع دعوا کردی خیلی فجیح بود از اون به بعد خانم موقعی که عصبانی میشع شدید سرش گیج میره وبعضی وقتها هم غش میکنه یا تو خواب کع صدایی میشنوه تپشه قلب میگیرع سریع هم عصبی میشع من باید براش چه کاری کنم

 • نرگس 18 دی 1399

  سلام دکتر من چند وقته خیلی میترسم از صدای چکه ی آب سروصدا دعوا تاریکی سایه خودم تو ایینه از همه چیز باید چیکار کنم تا حالا به هیچ کس نگفتم.

 • Yugen 13 دی 1399

  سلام من یجور ترس از اتفاقات نیفتاده دارم یعنی ذهنم شروع به تصویر سازی اتفاقات منفی میکنه و اذیتم میکنه
  و تپش قلب و تنگی نفس و اختلاالات معده میگیرم و مغذم یجوری میشه انگار گیج و بی حسه

 • علی 9 دی 1399

  سلام آقای دکتر 31 سالمه فوبیا از جراحت دارم مثلا تصادفی داخل خیابون بشه نرسیده به صحنه میزنم کنار جمع کنن بعدش حرکت میکنم فشارم می افته دست و پام شل میشه نمیدونم والا چه کار کنم جراحی هم دارم میترسم ممنون میشم راهنمایی کنید آقای دکتر

 • فاطمه محمدی 23 آذر 1399

  سلام آقای دکتر.پسر من ۱۸ سالشه.وقتی کسی وارد اتاقش میشه … در هر حالتی چه بشنوه که اون شخص در میزنه چه نشنوه..۱متر از جاش میپره ..شدیدا میترسه و ضربان قلبش بالا میره.و این چند ماه اخیر که داره برای کنکور درس میخونه این ترس شدیدتر شده که واقعا نمیدونم چطوری برم اتاقش یا صداش بزنن که این نترسه

 • آذر 16 آذر 1399

  ضمنا من ۵۶ ساله هستم

 • آذر 16 آذر 1399

  سلام آقای دکتر من هر چند وقت دچار درد در ناحیه قفسه سینه میشم وفشارم بالا میره پارسال اسکن قلب انجام دادم مشکلی نداشتم چندماه پیش هم دچار سرگیجه شدید شدم از نظر گوش هم سالم بودم ولی همیشه گیجی خفیف همراه منه وترس از تکرارسرگیجه ودرد قلبی دارم عصر که میشه این ترسها به سراغم میاد واضطراب پیدا میکنم وقتی درد قفسه سینه شروع میشه اضطرابم زیاد میشه در کل حال خوبی ندارم ونمیتونم برای زندگیم برنامه ریزی کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • دکتر بهشتیان 19 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   شما مشکل پانیک دارید و باید روی اضطراب هاتون کار کنید. دوره درمان پانیک می تونه بهتون کمک کنه

 • میترا ملکی 13 آذر 1399

  ضمن سلام و عرض ادب دکتر من ترس شدیدی از مسائل غیر طبیعی و ماورایی دارم به شکلی که نمیتونم توی اتاقم تنها بخوابم ۵۲ سالمه متاهلم و فرزندی ندارم برای درمان چکار باید بکنم میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

  • دکتر بهشتیان 23 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز دوره درمان فوبیا و ترس در بخش های دوره درمانی غیر حضوری سایت می تونه بهتون کمک کنه

 • فریبا 13 آذر 1399

  سلام آقای دکتر من یه پسر ۹ساله دارم که به شدت از تنهایی وتاریکی وسرویس بهداشتی وحمام میترسه .از تنها ماندن درخانه، پسر فوق العاده باهوشی هست ولی این ترس باعث شده نتواند ورزش خاصی رادنبال کند یادوستان زیادی داشته باشه همش فکر میکنه همه با اون دشمن هستن به شدت اطرافیانش روباارفتاروکاراش آزار میده مخصوصا خواهر کوچش رووحوصله انجام دادن هیچ کاری رونداره از درس خواندن به شدت متنفره فقط مدام میگه حوصلم سررفته ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • دکتر بهشتیان 23 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز برای حل مشکل پسرتون باید به روانشناس کودک مراجعه کنید

 • SiavashMcsavi 11 آذر 1399

  سلام من چندساله سرگبچه های شدید دارم دکترم رفتم خوب نشدم بعدهی میخوام برم بیرون میترسم حالم بدتربشه سرم گیچ بره استرس شدید نگرانی دارم بی جهت میخوام یه کاری برم یا کاری انجام بدم نمیتونم هی ترس دارم حالم بدنه یه وقت میشع راهنمایی کنید

 • SiavashMcsavi 11 آذر 1399

  سلام

 • SH 8 آذر 1399

  سلام آقای دکتر من به شدت از هیجانی شدن میترسم و بیشتر علائمی که نوشتید رو دارم ، حتی از زیاد شدن مقدار رنگ ها در بعضی مکان ها هم میترسم به خصوص رنگ آبی. به طوری که توی زندگیم هم یکم اختلال ایجاد کرده. چطور میتونم درمان بشم؟؟

  • دکتر بهشتیان 8 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز دوره درمان ترس و قوبیا در بخش دوره های درمان غیر حضوری می تونه مشکل تون را حل کنه

 • alhamslahy302@gmail.com 4 آذر 1399

  سلام دکتر من فوبیای اجتماعی دارم چطورمیتونم خوب شم

  • دکتر بهشتیان 4 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز دوره درمان افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر اضطراب اجتماعی می تونه مشکل تون را حل کنه
   یک فایل صوتی مفصل هم درباره محتویات و توضیحات دوره در بخش دورهای درمان غیرحضوری هست که می تونید اون را گوش کنید.

 • بهراد 2 آذر 1399

  سلام, وقت شما بخیر آقای دکتر؛
  بنده آقایی هستم ۲۸ ساله, متاهل و دارای یک فرزند و معلم هستم
  مشکلی که من دارم اینه که به شدت به شدت و به شدت از بیمار شدن نزدیکانم وحشت دارم به حدی که وقتی مشکل جسمی برای یکیشون پیش میاد و نیاز به مراجعه به پزشک دارن من شدیدا کاهش اشتها و کاهش وزن پیدا میکنم و تمامی امور روزمره بنده دچار اختلال کامل میشه و همه تمرکزم رو کامل از دست میدم. حتی گاهی به قدری حالم بد میشه که برای رهایی از این فشار روانی آرزوی مرگ میکنم.
  نکته جالب اینه که از مزگشون خیلی نمیترسم ولی از بیمار شدنشون وحشت عجیبی دارم و احساس میکنم که اگر سخت بیمار بشن من عذاب زیادی خواهم کشید.
  واقعا نمیدونم باید چیکار کنم
  خواهش میکنم راهنماییم کنید🙏🙏🙏

  • دکتر بهشتیان 9 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز شما مشکل وسواس فکری دارید که با دوره درمان غیر حضوری وسواس در بخش دوره های درمان سایت می تونید مشکل تون را حل کنید

 • Fatme 2 آذر 1399

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر من الان ۲۲ سالمه و مجردم از کودکی ترس از مرگ و جن و از این قبیل ترس ها داشتم و من واقعا شب نمیتونم بخوابم یا تنها بدون مامانم خوابم نمیبره لطفا بگین باید چیکار کنم با این همه ترس تا این سن یه بار نتونستم با خیال راحت تو اتاقم رو تختم تنهایی یه شب بخوابم گاهی اوقات شبا این افکار انقد زیاد میشن‌ که باید کلی قرص زخورمو گریه کنم تا بعد اروم شم.خانوادمم دیگه خسته شدن نمیتونم ترسمم جایی بیان کنم با این سنی ک دارم.

  • دکتر بهشتیان 2 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   دوره غلبه بر ترس و فوبیا می تونه به شما کمک کنه مشکلتون را حل کنید
   https://beheshtiyan.ir/courses/phobia/

 • ناصحیان 29 آبان 1399

  با سلام و احترام
  من یه خانم متاهل با 33سال سن و دارای دو فرزند، بعد از ازدواج حدود 15 سال پیش، رفتارهای ناسالم اقوام شوهرم به شدت ازارم میداد، و گاهی رفتارهای شوهرم
  . الان یه مدتی هست که از شوهرم بدم میاد، با اینکه شوهرم توجه میکنه بهم ولی نسبت بهش حسی ندارم، بسیار حساس و بدبین نسبت به اطرافیان شوهرم شدم، انگیزه ی زندگی در من کم شده، گاهی دوست دارم بمیرم….

 • محمد مهدی ناکینی 23 آبان 1399

  من تنگی نفس دارم انگار نفسم نمیاد حالت تهوع سر گیجه بعضی موقه ها تپش قلب چیکار کنم

  • دکتر بهشتیان 24 آبان 1399

   درود بر شما دوست عزیز فایل صوتی مربوط به پانیک را مطالعه کنید پاسخ مفصلی به سئوال شما دادم

 • حمید 8 آبان 1399

  داروی شجاعت میخوام پون به کل نالودم و چیزی اصلا بنام جرات در سلولهای مغز من افریده نشده

 • حمید 8 آبان 1399

  سلام اقای دکتر من خیلی مشکلهای روحی روانی دارم که همه اش بخاطر ترسو بود یعنی جسارت ندارم و از نقم نمیتونم دفاع کنم و همه بهم زور میگند ملوون نمیتونم هیچ حرفی بزنم و وقتی میرم خونه با گشت میزنم تو یه جایی و نفرین میکنم ازن ترسو بودن و بی جسارت بودنم رو پون این مشکل من حل شه همه مسکلات دیگه ای که بخاطر همین ترسو بودنم بوجود امده هم حل میشه لطفا همینجا قرص یا داروی مربوطه رو بهم معرفی کنید دکتر رفتم جوابی نگرفته ام تو رو خدا کمکم کن مشکلم ترس از ادماست ترس از حرف زدن ترس از گرفتن حق ترس از جسارت بخرج دادن بطوری که یه بچه پخ کنه داغون میشم و دچار رعشه عرق کف دست و از بین رفتن تمام حواسم میشه و نابود میسم

 • Sina 4 آبان 1399

  سلام من میترسم استرس دارم چه داروی باید بخورم

  • دکتر بهشتیان 23 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز دارو را باید روانپزشک تجویز کنه

 • سدنا 1 آبان 1399

  باسلام خدمت آقای دکتر
  ۲۸ ساله هستم انواع فوبیارو تجربه کردم و تونستم حلشون کنم مثلا ترس از جوجه گربه و تاریکی اما الان فوبیای استفراغ دارم خیلی شدیده نمیتونم از پسش بربیام دچاره حمله های شدید پانیک میشم وقتی دختر۴ سالم استفراغ کنه. تمام روز و شبم رو این ترس گرفته. شبای زیادی از ترس استفراغ به دخترم غذا ندادم و نذاشتم بخوابه. متاسفانه دخترم داره آسیب میبینه.
  شرایطی ندارم که به روان شناس یا روان پزشک مراجعه کنم. دختر ۴ ماهه ای دارم که بهش شیر میدم. در نوجوانی فلوکسیتین ۲۰ مصرف میکردم و از قبل هم پروپرانول ۵ و ۱۰. چون اضطراب داشتم روانپزشک این داروهارو داده بود. ایا الان میتونم الپرازولام مصرف کنم؟برا دخترم که شیرمو میخوره مشکلی پیش نمیاد؟

 • سمین 29 مهر 1399

  سلام آقای دکتر من ترس از ارتفاع دارم ب طورک حتی از پله هم نمیتونم برم و اینکه هر جا میرم حس میکنم همه دارن بهم نگاه میکنن و ب راه رفتن من همین باعث استرس میشه طوری که پاهام مبارزه و باعث میشه نتونم راه برم خوب
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر بهشتیان 23 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز دوره درمان فوبیا و ترس در بخش های دوره درمانی غیر حضوری سایت می تونه بهتون کمک کنه

 • زهرا 23 مهر 1399

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر…
  من ۱۳ سالمه و ترس از دندونپزشکی دارم،۸ تا از دندونام هم خراب هستن.
  تاحالا دوبار رفتم مطب دکتر برای عصب کشی دندونام ولی هر دوبارش نذاشتم دکتر کاری رو دندونم انجام بده و هی دستشو پس زدم…
  اگه میشه راهنمایی کنید چیکار کنم ترسم کمتر شه؟

  • دکتر بهشتیان 23 مهر 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   دوره درمان فوبیا یا ترس در بخش دوره های سایت می تونه به شما کمک کنه مشکل تون را حل کنید

 • آنی 15 مهر 1399

  سلام دکتر یه دختر 20سالم که شبا همش تو خواب میپرم چند وقت پیش خودارضایی میکردم همش میترسم یکی یه بلایی سر صورتم بیاره کتکم بزنه خیلی زیاد گریه میکنم قبلاً روانشناس میرفتم پارسال خوبتر بودم الان حالم خوب نیست چیکار کنم !!؟

  • دکتر بهشتیان 15 مهر 1399

   درود بر شما دوست عزیز؛ علایم شما بیشتر به وسواس فکری شبیه.
   این نشانه ها را جدیدا دارید یا قبلا که به روانشناس مراجعه می کردید به خاطر مشکلات دیگه ای بوده؟
   روانشناس قبلی از چه روش درمانی برای کمک به شما استفاده می کردند؟

   • آریا 21 مهر 1399

    آقای دکتر من چجوری می تونم ترس از یک موجود شیطانی را از خواهرم جدا کنم،دیشب اصلا خوابش نبرد از ترس.لطمت یک کاری بهم بگید بکنم که تاثیر داشته باشه

    • دکتر بهشتیان 21 مهر 1399

     درود بر شما دوست عزیز
     مشکل خواهر شما با روان درمانی قابل حل هست

 • علی 14 مهر 1399

  سلام خسته نباشید ببخشید من الان بیشتر از یک ساله که از بیماری های مختلف جسمی میترسم و خیلی آرامشم رو به هم زده و همش فکر میکنم که هر وقت به بیماری فکر میکنم اون بیماری وارد زندگیم میشه ترو خدا راهنماییم کنید

  • دکتر بهشتیان 14 مهر 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   شما مشکل وسواس فکری دارید و با روان درمانی مشکل شما قابل حل هست

 • احسان 14 مهر 1399

  سلام. هنگام تنهایی استرس میاد سراغم و هی جدی تر میشه تا حدی که میترسم و حدود 10 ثانیه ترس طول میکشه و برطرف میشه. بعد از اون کلی نگرانی میاد سراغم که نکنه بدتر بشه؟ نکنه درمان نشم؟ حالا طوی طول روز هم این نگرانی رو دارم و حس میکنم وضعیتم داره بدتر میشه. ممنون میشم بفرمایید مشکلم چیه؟ و اینکه چه راهکاری مناسبه؟ هنگام اضطراب بالا حالتی دارم که انگار خودم نیستم و محیط هم غیر واقعیه. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  • دکتر بهشتیان 23 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز دوره درمان فوبیا و ترس در بخش های دوره درمانی غیر حضوری سایت می تونه بهتون کمک کنه

 • دنیز 12 مهر 1399

  سلام. وقتتون به خیر. من به شدت از سوسک (سوسری) میترسم و هر وقت میبینم ناخودآگاه به چند متر دورتر از اون میدوم و ضربان قلبم تند میشه. خانواده ام نمیتونن این ترس منو قبول کنن و میگن تو هیچ اتفاق خاصی برات نیفتاده که باعث بشه فوبیا داشته باشی. سوالم اینه که واقعا باید یه اتفاق خاصی در مورد فوبیام افتاده باشه تا ترس من قابل قبول بشه؟ اینم بگم که من تو دانشگاه چندین واحد حشره شناسی گذروندم و حشره های زیادی رو حتی با دست گرفتم اما نسبت به سوسری هیچوقت نتونستم عادی باشم

  • دکتر بهشتیان 12 مهر 1399

   درود بر شما دوره درمان فوبیا یا روان درمانی می تونه بهتون کمک کنه مشکل تون را حل کنید

  • امیر 14 دی 1399

   سلام.وقتتون بخیر
   من ترس از تاریکی و تنهایب دارم باید چکار کنم

 • مصطفی 11 مهر 1399

  امکانش هست آدرس مطب تونو بدین یا شماره تماس تونو
  چون من دقیق مثل یکی از بیمارانتو هستم

  • دکتر بهشتیان 11 مهر 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   لطفا با شماره موجود در بخش تماس با ما هماهنگ کنید.

 • M 8 مهر 1399

  آقای دکتر من هر اتفاقی قراره بیفته بابتش استرس میگیرم هر اتفاقی فرق نمیکنه و هیچکس هم نمیتونه این اتفاق رو کنترل کنه و ۲ساله که دارم باهاش مقابله میکنم و ترس از حیوانات بیشتر از بقیش ممنون میشم کمکم کنید سپاسگذارم

  • دکتر بهشتیان 23 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز دوره درمان فوبیا و ترس در بخش های دوره درمانی غیر حضوری سایت می تونه بهتون کمک کنه

 • محمدنبی 7 مهر 1399

  سلام دکتر بهشتیان، من فوبیای اجتماعی دارم و در جاهای تنگ و تاریک هم رفته نمیتوانم تقریبا ده سال میشود. برای یک سال ای سیتالوپرام خوردم. چهل فیصد خوب بودم. سه هفته قبل به یک جای تاریک رفتم که خود را تلقین کنم. اما متاسفانه حالتم خراب شد. به خانه آمده تمام دارو ها ره اون بر انداختم. حالا در بلند منرل ها به لفت رفته نمیتوانم و از پله های زینه راه میروم. روزانه بالاتر از پنج بار حالتم خراب میشود. چکار کنم ؟ اگر رهنمای مان کنید بعید از لطف تان نخواهد بود. تشکر!

  • دکتر بهشتیان 8 مهر 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   دارو به صورت موقتی حال شما خوب می کنه، حتما در کنارش نیاز به روان درمانی هم دارید

 • ماریان 7 مهر 1399

  سلام
  من به شدت از همه چی میترسم حتی از نوشتن کلمه ترسم میترسم.موقع ترس جیغ میکشم و بعدش سرم به شدت درد میکنه تمام ترس هایی رو که شما نوشتید رو دارم وهزاران ترس دیگه تا حدی که تو اتاق خواب من حتی کمد دیواری نصب نشده چون من میترسم چیزی توش باشه تازه ازدواج کردم و همسرم رو شدت ترسم نگران کرده .

 • شیرواله 24 شهریور 1399

  سلام آقای دکتر گران قدر
  من نگران میشم زیاد از خواب معمولا با ترس بیدار میشم از تونل و جای باریک و تاریک میترسم بیشتر وقت ها حس (منگ یا گیچی) دارم زود عصبی میشم و لج باز میشم ولی اگه شدی باشه کوتاه میام
  از این شرایط خسته شدم نمیدونم کجا برم
  قرص سازترین و الپرازولام هم مصرف داشتم

  • دکتر بهشتیان 28 شهریور 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   برای درمان مشکل تون به روان درمانگر مراجعه کنید

 • علیرضا 7 شهریور 1399

  باسلام بنده 2سال پیش دچار حادثه وبعد اندوسکوپی دکتر گفت میکروب معده داری ونفخ شدید داشتم 20روز چرک خشک کن قوی خوردم نفخم خوب شد ولی بدنبال ان دچار وحشت شدم دکتر زانکس تجویز کرد 1 سال هست زانکس میخورم کمی بهتر شدم ولی بعد از چرک خشک کن 10 کیلو لاغر شدم ولی هنوز میترسم تنهایی رانندگی کنم ودر خانه بمانم چکار کنم متشکر میدهم جواب بدهی

 • هانیه غفوری 27 مرداد 1399

  سلام ممنون از مقاله ارزشمندتون
  مبخث را خیلی ساده و روان بیان فرمودین، به خصوص انواع فوبی ها را

  • دکتر بهشتیان 2 شهریور 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   از لطف تون سپاسگزارم

   • مجتبی 21 فروردین 1400

    سلام آقای دکتر من از مراجعه حضوری با دکتر هر کس دیگر میترسم از تاریکی صحبت تو جمع از کسی چیزی پرسیدن گفتن حرف دل فکر های بد کردن کسی دستم بگیر احساس خفگی میکنم چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

    • دکتر بهشتیان 21 فروردین 1400

     درود بر شما دوست عزیز دوره افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر اضطراب اجتماعی را تهیه کنید. این دوره به صورت غیرحضوری هست و می تونه به شما کمک کنه مشکلتون را حل کنید

 • شکوفه 7 مرداد 1399

  سلام دکتر من باید چیکار کنم برای درمان من مبتلا به فوبیا هستم

  • دکتر بهشتیان 8 مرداد 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   فوبیای چی دارید؟ از چی می ترسید؟ شدت و طول مدتش چقدر هست؟

   • مصطفی 11 مهر 1399

    سلام خسته نباشید دکتر
    من چند وقتی هست وقتی می ترسم از دعوا از سگ از داد وبیداد وحالت گیجی تپش قلب خواب آلودگی به دست میده به مدت ۳ماه امکانش هست راهنماییم کنید
    سپاس گزارم

    • دکتر بهشتیان 23 آذر 1399

     درود بر شما دوست عزیز دوره درمان فوبیا و ترس در بخش های دوره درمانی غیر حضوری سایت می تونه بهتون کمک کنه

    • معصومه 15 دی 1399

     سلام دکتر خسته نباشید من یکسال تنها زندگی میکردم از تیر امسال ی شب حالت تهوع شدید و لرز شدید گرفتم ب طوری ک حرکاتم غیر ارادی شده بود آزمایشات زیادی انجام دادم ولی همه میگفتن سالمم و اشتهامم از دست داده بودم. معدم درد میگرفت. یکماه پیش اندوسکپی انجام دادم پولیپ تو مری و معدم بود که دراوردن و بیخطر بود الان تحت درمانم معده دردم خوب شده ولی لرز نه. الانم ک پیش خانواده هستم خیلی میترسم از تنهایی. خانوادم همه شاغل هستن. مخصوصا صبحا با یک ترسی از خواب بیدار میشم. اگر تنها باشم و فامیل یا دوست بیان خونمون میترسم.به دنبال این ترس لرز شدید وحالت تهوع میگیرم. خیلی دارم اذیت میشم من 25 سالمه. لطفا راهنماییم کنین

 • نیلسا 1 مرداد 1399

  سلام دکتر من 13 سالمه و به شدت از پرنده میترسم این ترس من از حیوانات هم هست من چیکار بایدبکنم

  • دکتر بهشتیان 2 مرداد 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   شما فوبی حیوانات دارید که درمانش معمولا راحت هست به خصوص اگه با مشکلات دیگه همراه نباشه.
   با مراجعه به روان درمانگر با روش شناختی رفتاری می تونید در عرض چند جلسه مشکلتون را حل کنید.

 • زهرا محمدی 14 تیر 1399

  سلام و عرض ادب
  ممنون به خاطرمطالب مفید
  شما در روش درمان فوبیا، به تلفیق روان درمانی و درمان دارویی اشاره فرمودین. دکتر آیا برای درمان دارویی فوبیامقاله معتبری وجود داره ؟ من در سایت sid.ir چیزی پیدا نکردم. در سایت های غیر معتبر به داروهای زیادی بدون ذکر رفرنس اشاره شده ولی در سایت های معتبر فقط به درمان های روانی اشاره شده ولی برای درمان های دارویی مقالات معتبر پیدا نکردم . ممنون می شم اگر دراین باره مقاله معتبری وجود داره راهنمایی بفرمایید چطور می تونم پیدا کنم .

  • دکتر بهشتیان 14 تیر 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   بهتره برای این موارد به منابع خارجی مراجعه کنید. مقالات فارسی گستردگی ، جامعیت و اعتبار کافی ندارند.
   عمده فوبیاها با روان درمانی قابل درمان هستند اما در شرایطی که شدت اضطراب بسیار بالا باشه (مثلا در شرایطی که فرد دچار حمله پانیک بشه) و در صورتی که خود فرد تمایل داشته باشه می شه از درمان دارویی هم استفاده کرد.

   • زهرا محمدی 14 تیر 1399

    سپاس از شما دکتر بهشتیان بزرگوار

    • دکتر بهشتیان 15 تیر 1399

     درود مجدد بر شما دوست عزیز
     بزرگوارید خواهش می کنم

    • Haroon Rasa 29 دی 1399

     عرض سلام و ادب .
     دکتر صاحب محترم.پدر عزیزم مدت ۲۵ سال میشود که دچار فوبیا میباشند یعنی اینکه از تپه های مرتفع و یا سفر کردن به مسیر های طولانی و یا در فضا های باز مثل دشتها ،کوه ها و صحرا ها ویا سفر کوتاه مدت توسط طیاره باعث تپش قلب، نفس تنگی، ترس عجیب، وحشت و هراس که گویا طیاره در حال سقوط است میباشند علاج درمان آن چیست؟ و چه باید کرد؟

 • عارف 29 خرداد 1399

  سلام خوبی دکتر 20سالمه استرس و ترسم زیاده تپش قلبم بالا میره گلوهم خشک میشه نمیتونم بعد نمیتونم خوب حرف بزنم

  • دکتر بهشتیان 30 خرداد 1399

   درود بر شما دوست عزیز، اگر در برابر جمع این ترس را پیدا می کنید مشکل اضطراب اجتماعی دارید. دوره افزایش اعتماد به نفس و کاهش کمرویی می تونه بهتون کمک کنه

   • مهدی 10 بهمن 1399

    باسلام. ببخشید آقای دکتر من ۱۵ سالمه نمیدونم چرا ا سرطان میترسم وقتی اسمش میاد استرس میگیرم و فک میکنم دارم خیلی این باعث ازردگیم شده خوشحال میشم کمک کنید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *